Yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi aşağıdaki kutuya yazınız.

Ticari işletmeler için, bilgisayarlardan kaynaklanan en ufak bir sorun hem personelin vakit kaybına, hem ticari zararlara sebebiyet vermekte, o zaman sorun meydana geldikten sonra çözüm bulmaya değil, sorunun meydana gelmesini engellemeye çalışmak gerekmekte...

Kurumsal Bakım Anlaşması Nedir ?

Kurumsal Bakım Anlaşması, yapılan anlaşmaya göre, günün her saatinde veya mesai saatleri içerisinde, Bilgisayar Donanımı, İçinde bulunan yazılımlar veya Bilgisayar Çevre Birimleri ile ilgili herhangi bir sorun meydana geldiğinde veya herhangi bir sorun meydana gelmemesi için, bilgisayarlara müdahale edilip, sorunların giderilmesi, gereken önlemlerin alınması hizmetlerini kapsar.


İşletmesinde bulunan bilgisayar, yazıcı, tarayıcı, barkod üniteleri, plotter vb. çevre birimlerinin sayısı altı ve üzerinde olan, bilgisayarlarında sorun meydana geldiğinde, acil çözüm gereken, tüm işletmeler Kurumsal Bakım Anlaşması yaptırabilirler.

Kurumsal Bakım Anlaşması Ne Tür Hizmetleri Kapsar ?

Kurumsal Bakım anlaşması süresince MS BİGİSAYAR  laboratuarlarında veya müşteri yerinde limitsiz servis desteği, ayda bir kez periyodik koruyucu bakım, envanter takibi, arızalı cihazın müşteri yerinde onarılamadığı durumlarda yerine yedek cihaz bırakılması, Windows Server Kurulum ve Teknik Destek Islemleri ,Windows Vista/XP Kurulum Teknik Destek Islemleri ,PC ve Laptop Onarim ve Bakim Islemleri ,Toplu Güncelleme Hizmetleri ,Sistem Bakim ve Temizlik Islemleri ,Virüs Tarama ve Temizleme Islemleri ,Statik IP üzerinde DNS Hizmeti ,Silinmis veya Hasarli Diskten Veri Kurtarma Hizmetleri ,Workgroup, Active Directory Kurulum ve Destek Hizmetleri ,Ag kurulum, test  ve destek islemleri ,ADSL, ISDN Internet Kurulum destek islemleri ,ISA Server, Güvenlik Duvari Kurulum ve Destek Islemleri ,Microsoft Exchange Server Kurulum, Destek ve Bakim Islemleri ,Periyodik Veri Yedekleme ve Test Islemleri ,Yüksek Kapasiteli Hosting, E-Posta Kurulum Hizmetleri ,Aninda Uzaktan Baglanti ile Destek Hizmeti ,Santral Ses Kayit Sistemleri Teknik Destegi ,Güvenlik ve Kamera Sistemleri Teknik Destegi ,Personeliniz için Windows,Office ve Ag Kullanim Egitim Hizmetleri ,Anlasmali Sunucu ve Hosting Hizmetleri,Yüksek Performansli, Kesintisiz ve Hesapli Teknik Servis Hizmeti ve benzeri hizmetler eklenebilir. Gerek olmayan hizmetler anlaşma kapsamından çıkarılabilir.

Kurumsal Bakım Anlaşmasının Geçerlilik Süresi Nedir ?

Kurumsal Bakım Anlaşması 6 aylık veya 1 yıllık süreler haline yapılmaktadır.

Kurumsal Bakım Anlaşması Yaptırmanın Avantajı Nedir ?

Kurumsal Bakım Anlaşmalı müşterilerimiz en öncelikli müşterilerimizdir. Telefon, Messenger Uzak Masaüstü Bağlantısı ve Yerinde Servis hizmetlerimizden, sorunu en hızlı çözebilecek olan yöntem tercih edilir ve müşteri sorunları giderilir. Müşterilerimiz, donanımları bozulduğu için, iş kaybına uğramazlar, Verilerinin yedekleri her zaman alınır, Teknolojik gelişmelerden anında haberdar olurlar, ek hiçbir ücret ödemezler, diğer donanım ürünlerini aldıklarında çok özel ödeme koşulları ve iskontolar sağlanır.

Kurumsal Bakım Anlaşmasına Nasıl Başlanır ?

Öncelikle bir ön görüşme ile talepler dinlenir, sonrasında müşteri temsilcilerimiz, mühendislerimizle beraber, işletmeyi analiz eder ve yapılabilecek hizmetler hakkında bir brief verirler. Takip eden süreçte bir sözleşme hazırlanır, onaylanması durumunda, firmanın büyüklüğüne göre 3-10 kişilik bir ekip, işletme bilgisayarlarında toplu bir çalışma gerçekleştirir, eksikler belirlenir, yedekler alınır, ilk bakım yapılır, firmanın teknik yapısı, eksikler, geliştirmeler hakkında bir rapor hazırlanarak şirket yönetimine sunulur, bu tarihten itibaren de her türlü sorunda hızlı ve yerinde destek sağlanır.